Strojni elementi so sklop delov, ki imajo določeno funkcijo oziroma opravljajo določeno delo znotraj sestave stroja. Pomen in vloga posameznega strojnega elementa je odvisna od končne sestave samega stroja. Inženirji in izdelovalci se morajo zavedati funkcije, načina vgradnje in pomena elementa, kar olajša celoten proces delovanja stroja in kasnejše vzdrževanje. Zakaj so torej strojni elementi tako pomembni?
Težko je reči, kaj je tisto, kar ustvarja določeno napravo oziroma stroj. Vsekakor gre za stroj kot celoto, ki je produkt daljšega načrtovanja in izdelovanja le tega. Na pravilno in kar se da optimalno delo bo vplivala že izbira ali izdelava najmanjšega dela stroja – to je strojni element. Če strojni elementi že v svoji osnovi ne bodo kakovostni in ne bodo optimalno funkcionalno, je malo verjetno, da bo tako deloval tudi stroj. Celota je močna prav toliko kot njen najšibkejši ali v tem primeru najmanjši člen.
Ker so strojni elementi širok pojem, ki zajema zelo obširno skupino delov, so v spodnjem seznamu našteti tisti najpogostejši. Gre za precej velik sklop strojnih elementov, ki ima svoje podrazrede v oblikah, namenu in materialu. Med najpogostejše strojne elemente tako spadajo:
Nič ni bolj pomembnega od kvalitete strojnih elementov. Ta bo pomenila optimalno uporabo in funkcionalnost samega strojnega elementa in končne naprave. Kvaliteta bo tudi vplivala na material in ceno, ki bo pogosto pravi pokazatelj same kakovosti. Nikakor pa ni to edina lastnost po kateri bo potekala izbira strojnih elementov, saj lahko za nekoliko manj zahtevne naprave in funkcije izberemo tudi cenejšo oziroma manj kvalitetno izbiro. Četudi strojni elementi pogosto služijo le dopolnitvi glavnih funkcij stroja ali naprave, je njihov namen povezovanje in ustvarjanje celote. Brez posamičnih strojnih elementov ni celote in prav zaradi tega je pametno vedeti kako pomembno vlogo nosijo.