Rezkalnik in najpogostejši izzivi pri uporabi
| Članek je bil prebran 139 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Akumulatorsko, električno in ročno orodje je postalo široko dostopno, saj so se ponudbe približale potrošniku s številnimi akcijami in ugodnimi načini odplačevanja. Delno se gre zahvalit trgu, kjer orodje ponujajo številne blagovne znamke, delno tudi večji blaginji kot v preteklosti. Zaradi teh okoliščin so domači mojstri založeni z orodjem, ki ga pri svojem delu uporabljajo profesionalni mojstri.

Pri obdelavi lesa se uporablja različne obliče, rezkalnike, brusilnike, rezalnike in vse vrste žag. Pri uporabi teh orodji se srečujemo z različnimi izzivi, ki pogosto vplivajo na končni videz obdelovanca. Rezkalnik se na primer uporablja pri številnih postopkih obdelave lesa, zato v tem članku izpostavljamo nekaj najpogostejših izzivov pri uporabi in nekaj praktičnih nasvetov.

Kako izbrati rezkalnik

Kot pri vsakem nakupu orodja je treba izbirati premišljeno in preveriti ponudbo na trgu. Cena naj ne bo edino merilo, obvezno preverite še tehnične lastnosti ter izberite blagovno znamko, ki ji zaupate in poznate. Rezkalnik neznanega proizvajalca je sicer lahko cenovno ugoden, najverjetneje pa vam ne bo ponudil garancije, niti jamčil kakovosti, ki jo zagotavljajo priznane blagovne znamke. Japonska blagovna znamka Makita, ki je znana po kakovostnem orodju, ponuja različne rezkalnike, nadrezkarje in lamelne rezkarje, ki so vrhunska izbira za postopke odrezavanja in podobnih obdelav lesa.

Rezkalniki Makita

Električni rezkalnik Makita RT0700CX2J ima aluminijasto ohišje, ki zagotavlja visoko vzdržljivost in natančnost ter stabilnost pri menjavi nastavkov. Ta model odlikuje še blokada gredi, pregibno stikalo za vklop in izklop ter možnost različnih namestitev vpenjal. Zraven je priloženo še ravno vodilo, podnožje rezkarja, nagibno podnožje, potopno podnožje in plastični kovček Makpac. Pred delom z rezkalnikom preberite priložena navodila za varno uporabo. Ob morebitnih težavah se obrnite na uradnega zastopnika blagovne znamke ali pa sami odpravite nekatere enostavne težave, ki se pogosteje pojavljajo pri delu z rezkalnikom.

Lomljenje rezkarjev

To se najpogosteje dogaja zaradi prevelikega ali neenakomernega pomika, kopičenja odrezkov ali topih rezalnih rob. Valjasti rezkarji se na primer lomijo, kadar istočasno reže več zob.

Kopičenje odrezkov

Ta težava se lahko pojavi zaradi namagnetenega obdelovanca ali premajhne delitve zob.

Pojav vibracije

Priporočamo spremembo rezilne hitrosti navzgor ali navzdol, pregled togosti vpetja obdelovanca in stroja ali spremembo geometrije rezkalnika.

Groba površina

To se zgodi, kadar je rezalna hitrost premajhna ali pa je rezkalnik top. Razlog je lahko še prevelik pomik in protismerno rezkanje.

Ožgan rezalni rob

To se zgodi zaradi prevelike hitrosti ali pretrdega obdelovalnega materiala.

Izjedena cepilna ploskev

Razlog je lahko premajhen cepilni kot in prevelika rezalna hitrost ali podajanje.

© 03. 05. 2024 - Apartma-Kanizar.si. Oglaševanje.