Marsikdo se bo nasmejal ob besedi morska cvetača, in si mislil, da gre za šalo. A čeprav v širši javnosti ne toliko znana, v morju živi tudi vrsta čisto nenevarne meduze, imenovane z zabavnim imenom, morska cvetača (oziroma latinsko Chrysaora hysoscella). V Veliki Britaniji pa jo, zaradi njene smešne podobe imenujejo kar pečeno jajce. Dejstvo, da je nenevarna in da ne ožge je tudi razlog, da je v javnosti manj poznana kot njene sorodnice meduze, ki plavalce velikokrat ožgejo.
Verjetno vas zanima kako je sploh prišlo do tega, da je ena žival dobila tako zabavno ime. A dejstvo je, da zgornja stran te meduze spominja na jajce pečeno na oko, zaradi česar so jo Angleži poimenovali tako kot so jo. Spodnji del pa raste iz zgornjega in spominja na stebelca in cvetove cvetače.
Strokovnjaki in morski biologi poudarjajo, naj živali, ki bivajo v morju ne vlečemo ven, na sonce in naj se z njimi ne igramo. Otroci so seveda navdušeni, če se starš potopi na morsko dno in mu od tam prinese zaklade: ježke, zvezde, školjke itd. A dejstvo je, da imajo te živali rade vodo. Če se otroci z njimi igrajo na vročem pesku ali kamnih (in jim živali ne uspejo pobegniti), bodo le-te tam poginile.
Tudi morska cvetača ni nevarna in vas, tudi, če jo boste vzeli v roke in si jo od blizu ogledali, ne bo prav nič ožgala. Meduze bivajo tudi v Jadranskem morju, rade imajo toplo vodo, na naši obali, predvsem v Piranskem in Koprskem zalivu, pa jih je največ opaziti poleti in zgodaj jeseni, pravijo na Nacionalnem inštitutu za biologijo.
Klobuk največjih morskih cvetač ima lahko tudi 30cm premera.
Najbolj opeče meduza mesečinka, ki načeloma živi na odprtem morju, k nam pa jo zanesejo morski tokovi. Deloma ožge tudi kompasna meduza, ki jo v morju večinoma opazijo pozimi in spomladi.
Če se zgodi, da vas meduza opeče je ožgani predel kože najbolje sprati z morsko vodo. Če se ožig spremeni v bolečo rano pa je treba kar k zdravniku, ki bo rano oskrbel in predpisal nego.