Za pravilno delovanje vsake spletne strani je nujen strežnik. Med različnimi možnostmi je mogoče izbrati tudi VPS strežnik. Prinaša prednosti in slabosti, zato ni primeren za vse spletne strani in se bo v različnih primerih izkazal različno dobro. Pred odločitvijo, ali izbrati VPS strežnik ali ne, se je potrebno osredotočiti na lastne potrebe in želje, povezane s spletno stranjo.
Hiter in brezhibno delujoč strežnik
Ključna prednost VPS strežnika pred deljenim je, da procesorja ne deli z drugimi uporabniki in ga ti ne obremenjujejo dodatno. Na ta način lahko strežnik deluje hitreje, kar se pozna pri hitrosti nalaganja spletne strani. Pri deljenem gostovanju lahko pride do težav z delovanjem spletne strani. VPS strežnik pa se izkaže predvsem, ko uporabnik želi popolno neodvisnost. Nanj je mogoče nameščati tudi zahtevnejše aplikacije, a bo kljub temu pri svoji funkciji zanesljiv in ni straha, da ne bi deloval pravilno. Zagotovo pa VPS strežnik nudi tudi večjo varnost. Uporablja boljšo in preizkušeno strežniško opremo. Žabec nudi alarmno varovan VPS strežnik in ima aktivno dežurno ekipo 24/7, zato se nanj lahko zanesete.
Slabosti VPS strežnika
Ni pa VPS strežnik primeren za vsakogar in v vsem boljši od deljenega. Za delovanje, kot je opisano zgoraj, mora biti upravljalec dovolj izkušen, zato začetnikom ne bo kaj veliko koristil. Če je prednost, da ga je mogoče individualno upravljati, se pri neizkušenih to izkaže kot slabost in je bolje, da se odločijo za deljenega, kjer bo upravljalec poskrbel za pravilno delovanje, kakor tudi redno vzdrževanje. VPS strežnik pa je precej dražji od deljenega. Za tiste, ki bodo izkoristili vse njegove prednosti, se zagotovo izplača, za neizkušene in tiste, ki tega ne potrebujejo pa bo le nepotreben strošek.
Pri vseh slabostih in prednostih je potrebno pretehtati individualne potrebe in ugotoviti, če bo VPS strežnik prinesel želene prednosti. Zagotovo je primeren za spletne strani z velikim številom obiskovalcev, ki zahteva brezhibno delovanje in varnost podatkov na strani.