Ste opazili, da so vaša vrata že odslužila svoje in razmišljate o nakupu novih? Medtem, ko lahko o najprimernejšem materialu preberete ta članek, pa ni še nihče pojasnil, kako sploh poteka postopek montaže in vgradnje vrat.
Kaj vam bodo vrhunska vrata, če pa niso pravilno nameščena in ne tesnijo? Montaža je iz tega razloga nedvomno še pomembnejša od same izbire vrat. Pravilna in kvalitetna vgradnja vrat izvedena iz strani strokovnjaka pomeni, da bodo najboljše lastnosti vrat oziroma tiste, zaradi katerih ste jih kupili, lahko prišle do izraza (na primer toplotno izolativne lastnosti, protipožarne lastnosti, protihrupne lastnosti itd.). Pravilna vgradnja garantira, da bodo vsi koristni učinki prišli do izraza.
Nekoč je bila najbolj razširjena klasična montaža. Gre za montažo, kjer režo med podbojem in zidom zalijemo s poliuretansko peno (ali drugim izolacijskim materialom) in podboj pričvrstimo s sidri in vijaki. Vse bolj znana in razširjena postaja montaža po sistemu RAL, ki je najprimernejša za pasivne hiše oziroma objekte, ki stremijo k višji energetski učinkovitosti. RAL montaža stavbo skoraj popolnoma zatesni saj gre za trinivojsko tesnjenje (notranji paroprepustni nivo, vmesni toplotno in zvočno izolativni nivo, zunanji paroprepustni nivo).
V kolikor niste sami monter, se odsvetuje samostojna montaža. V primeru nepravilnosti pri postopku montaže lahko nehote poškodujete vrata ali njihove lastnosti. Morda najugodnejša in za uporabnika najenostavnejša rešitev je nakup vrat z že vključeno montažo. To pomeni , da bo proizvajalec poskrbel za vse, od dostave do montaže. Vam pa preostane uživanje v novi, izboljšani klimi vašega doma.