Kako podaljšati življenjsko dobo hidravličnih cilindrov?
| Članek je bil prebran 517 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Življenjska doba hidravličnih cilindrov je odvisna od velikega števila spremenljivk. Na splošno hidravlični cilinder velja za zelo robusten in vzdržljiv aktuator, ki ga je mogoče hitro in enostavno popraviti. Redno vzdrževanje hidravličnega cilindra je ključnega pomena za optimalno delovanje hidravličnega sistema. Za doseganje brezhibnega delovanja in dolge življenjske dobe je torej treba upoštevati dane smernice ter vzdrževati čistočo sistema.

Cilinder v roki

Nanos zaščitnega premaza

Trdo kromanje (hard chrome plating oz. HCP) že od sredine 20. stoletja predstavlja industrijski standard za zaščito cilindrov. Trdo kromanje oziroma tako imenovano industrijsko kromanje je postopek, pri katerem se na površino nanese plast kroma. Postopek se priporoča za izboljšanje odpornosti proti koroziji (korozijsko zaščito) in mehanski obrabi posameznih delov, za zmanjševanje trenja in podaljševanje življenjske dobe delov, ki se uporabljajo v ekstremnih pogojih obrabe, predvsem pa tam, kjer je zahtevana visoka gladkost površin. Tovrstna obdelava je praktično neizogibna pri vrtečih oziroma stalno premikajočih se strojnih delih. Medtem ko HCP pomaga pri podaljšanju življenjske dobe cilindrov, so na voljo tudi druge vrhunske alternative.

Učinkovit urnik vzdrževanja

Hidravlični cilinder se v svoji življenjski dobi srečuje z velikimi silami, kar pomeni, da je vedno izpostavljen nevarnosti okvare. Ko gre za podaljšanje življenjske dobe in učinkovitosti ključnih cilindrov, je investicija v načrt za aktivno preventivno vzdrževanje le-teh neprecenljiva. Z odkrivanjem težav, še preden se te pojavijo ter izvajanjem vzdrževanja v najbolj primernem trenutku v življenjski dobi cilindra, lahko s pomočjo učinkovitih urnikov vzdrževanja izjemno prispevamo k prihranku pri sicer dragih izpadih, povezanih z okvaro cilindra.

Redno vzdrževanje hidravličnega cilindra je torej pomembno za optimalno delovanje. Pomembno je pozorno spremljanje stanja palice cilindra zaradi morebitnih znakov korozije, lukenj ali obrabe. Preveč vlage na primer lahko povzroči korozijo. Vlaga lahko pride iz zraka ali pa iz same hidravlične tekočine. Korozija prav tako spodbuja obrabo tesnil zaradi povečanega trenja.

Preverjanje čistoče olja

Učinkovitost hidravličnega sistema je neločljivo povezana s stopnjami onesnaženosti olja. Če v tekočini pride do onesnaženja z vodo, lahko to povzroči večjo okvaro komponente ali sistema. Olje je zato treba čim prej temeljito očistiti.

Olje postane kontaminirano z vlago in delci. Kontaminirano olje se lahko kaže na različne načine, vključno s korozijo rezervoarja, okvaro črpalke, zamašenimi filtri in poškodovanimi komponentami. Namestitev ustreznega sistema za filtriranje olja lahko poveča trajanje uporabe hidravličnega olja do 10-krat ter posledično zmanjša obrabo strojev in komponent.

Popravilo ali sprememba zasnove?

Če določen obrat uporablja veliko hidravlične opreme, stroški popravil cilindrov predstavljajo pomemben del skupnih stroškov vzdrževanja. Pogosto je navedeno, da je do 25 odstotkov okvar mehanske opreme povezanih z zasnovo. Vsak četrti hidravlični cilinder je torej neustrezno zasnovan za želeno uporabo. Cilindri bodo sicer opravili svoje naloge, vendar ne s sprejemljivo življenjsko dobo. Pri tem se lahko drastično povečajo stroški popravil in vzdrževanja, obenem pa se ogrozijo tudi varnostni vidiki. Če določen cilinder zahteva pogosto popravilo, je treba odpraviti eno ali več težav, povezanih z zasnovo. Med najpogostejše težave, ki jih povzročajo neustrezno oblikovani cilindri, sodijo ukrivljene palice, napihnjene cevi in neprimerna površinska (končna) obdelava palice cilindra. Če so cilindri torej prilagojeni natančnim specifikacijam, lahko s tem pričakujemo odlično zmogljivost, edinstven in inovativen dizajn ter navsezadnje podaljšano življenjsko dobo cilindra.

© 30. 04. 2025 - Apartma-Kanizar.si. Oglaševanje.